אור-שחר אנג'ל

בעלת תואר שני.

תחומי עניין: אנתרופולוגיה של הרפואה, של הטיפול, של התודעה, דת ורוחניות עכשיווית, אנתרופולוגיה יישומית: דרכים לשלב את האנתרופולוגיה בגישות הטיפוליות השונות ברפואה, פסיכותרפיה ושיטות טיפול אחרות.

תחומי עיסוק ומחקר: יש לי תואר ראשון בביולוגיה ותואר שני באנתרופולוגיה. אני מאוד מתעניינת בצורות ריפוי שונות- האופן שבו האדם מחפש משמעות בדרכים שונות ולא בהכרח קונבנציונליות, למשל הקשר אדם-טבע/חיה והיכולת של קשר זה להשפיע ולרפא במסגרות תרבותיות שונות.

 

בעקבות ובמהלך התזה, נחשפתי לתחום בריאות הנפש ודרכי טיפול פחות קונבנציוליות, וחקרתי את שיטת הטיפול בבעיות אכילה באמצעות קבוצת תמיכה של שנים-עשר הצעדים, המסייעת לנשים וגברים רבים להתגבר על בעיות אכילה שונות ומגוונות (מאנורקסיה ובולמיה ועד לאכילת יתר קיצונית) לאחר שנכשלו במציאת מרפא באמצעות הרפואה ודרכי טיפול המקובלים בתחום. שיטה זו מבוססת על עזרה-עצמית (בהתבסס על אלכוהוליסטים אנונימיים) ואיננה שייכת למוסד הרפואי אלא משוחחת ולעיתים סותרת את הנורמות הקיימות לבריאות, יופי, חולי והחלמה, תוך משא ומתן עם נורמות חברתיות-תרבותיות של אינדיבידואליזם, זהות פוסט מודרנית ורוחניות עכשיווית.

 

מחקר מקרה זה מעלה אפשרויות ליישום ניתוח אנתרופולוגי בהרחבת האופקים ושיפור של מערך הטיפולי והרפואי, תוך נתינת הדעת להבניות התרבותיות במערך הטיפולי הרפואי הקיים בארץ לבעיות אכילה בפרט ובעיות שונות אחרות. אני סבורה שאנתרופולוגיה יכולה לתרום רבות להבנת הקשיים של בני האדם בעולם דינמי, מורכב וגלובלי של המאה ה-21, ולסייע במציאת פתרונות להקלה על ספקטרום רחב של מצוקות פיזיות, נפשיות וקיומיות באוכלוסיות שונות, תוך שיתוף פעולה עם המוסדות הטיפוליים הקיימים. דוגמה לכך היא לשלב אנתרופולוגים באותן מסגרות סיוע (קופות ובתי חולים, מרכזי שיקום וגמילה, מרכזי חירום וטיפול ועוד) הן במחקר והן בייעוץ וטיפול, ואשמח לדון בכל אפשרות שכזו עם המעוניינים בכך.

 פעילויות והצעות

אשמח להתראיין

הרצאות למבוגרים

הרצאות לבתי ספר

הרצאות בחינוך הלא פורמלי

תחומי עניין

אנתרופולוגיה יישומית ומעורבת

בריאות וגוף

דת ודתיות

החברה בישראל

חינוך ושלבי החיים

סביבה, חקלאות ואוכל