ליאב שדה בק

דוקטור, אוניברסיטת בן גוריון ומשרד ראש הממשלה

תחומי עיסוק ומחקר: מפונים מחבל עזה וצפון השומרון, פינוי סיני, הנצחה וזיכרון, הנצחה באינטרנט, הנצחה וירטואלית, אנתרופולוגיה יישומית.

בילדותי פוניתי עם משפחתי מהיישוב נתיב העשרה בחצי האי סיני. את עבודת התואר השני  והפרוייקט הייישומי שלי הקדשתי להפקת לקחים מפינוי סיני מתוך נקודת מבטם של המפונים.    בעקבות התמחותי בנושא מוניתי כמרכזת תחום חברתי במנהלת תנופה [סל"ע לשעבר] במשרד ראש הממשלה, במסגרת צוות חברתי שמטרתו ללות את השיקום הפסיכו – חברתי והקהילתי של המפונים, תפקיד שאני מבצעת עד היום. במסגרת התפקיד אני מבצעת מחקר , מעקב והערכה על התהליך שעברו המפונים מאז הפינוי ועד שיקומם בבתי הקבע ביישובים החדשים.

במקביל לעבודת במנהלת תנופה כתבתי את עבודת הדוקטורט שלי שעסקה בתרבות האבל וההנצחה באינטרנט בחברה הישראלית. בעבודה זאת בחנתי את דרכי ההנצחה והתמודדות של שכולים במרחב הוירטואלי : באתרי זיכרון ובפרומים ובקהילות תמיכה. העבודה בציר שבין הפרטי לציבורי ובין השכול הממלכתי לשכול המאוד אישי ופרטי. במסגרת העבודה נגעתי בנושאים הבאים: מהו אתר הנצחה באינטרנט, כיצד מתאבלים באינטרנט, מה המשמעות של עיבוד אובדן אישי במרחב ציבורי ועוד, הנצחת חיילים באתרים ציבורים ובאתרים פרטיים והמתח הקיים בין סוכני הנצחה מוסדיים למשפחות השכולות, הנצחת נפגעי פעולות איבה ומאבקם על מקומם בהרייכת השכול הישראלי והנצחה שבשוליים, הקושי בהנצחה של נפגעי פעולות אלימות, תאונות דרכים, פשע, מחלות קשות והתאבדויות.

​ אני מתמקדת בשיטות מחקר איכותניות: תצפיות, ראיונות וניתוח חומרים נוספים. במסגרת עבודת הדוקטורט הקדשתי גם פרק שלם להתמודדות עם עריכת מחקר איכותני באינטרנט. בפרק הצגתי מתודולוגיה הכוללת שילוב של אמצעי מחקר on-line  ו-  off-line  שמטרתה ליצר תמונה שלמה של שדה המחקר ולהתגבר על המגבלות של מחקר מסוג זה באינטרנט.פעילויות והצעות

אשמח להתראיין

הרצאות למבוגרים

הרצאות לבתי ספר

הרצאות בחינוך הלא פורמלי

תחומי עניין

אנתרופולוגיה יישומית ומעורבת

טקסים והנצחה

שיטות מחקר