מתן שפירא

דוקטור, University College London

תחומי מחקר ועניין:

– פרספקטיבות תיאורטיות באנתרופולוגיה

– משפחה, אתיקה ומוסר

– משחקיות (play) ופרדוכס

– רגשות\אפקט ואינטימיות

– החברה הברזילאית

אני מומחה לחברה הברזילאית ודרכי התנהלותה. מחקר הדוקטורט שלי באוניברסיטת UCL בלונדון התמקד ברגשות ואינטימיות במסגרת רשתות משפחתיות בשכונות מוחלשות בצפון-מזרח ברזיל.

הדוקטורט התבסס של עבודת שדה שנמשכה כעשרים חודשים במדינת מאראניאהו. אני טוען כי דרך פרקטיקות של הסתרה, סודיות ומשחק (play) גברים ונשים בשכונות מוחלשות במאראניאהו מייצרים קשרים אינטימיים המכוננים את השתתפותם ברשתות משפחתיות רחבות היקף. אני מעביר הרצאות וסמינרים על מגוון תחומים הנגזרים מכך. למשל: האופנים שבהם ניתן לדמיין רגשות כזרמי אנרגיה חיצוניים לפרט; משחקיות והאתיקה של 'בגידה' במסגרת יחסי אישות; טכסי איחוז על ידי ישויות (possession) בדתות אפרו-ברזילאיות כפרקטיקה של אינטימיות תרבותית; מודלים משפחתיים ומודלים של עוני בברזיל, והמעבר ממיקוד ב'תרבות העוני' למיקוד באתיקה של פעולות יומיומיות. תחומי מומחיותי יכולים להעשיר קהלים אקדמיים ולא אקדמיים כאחד.

בשל הטווח ההשוואתי של המסקנות העולות מן העולם המחקרי באנתרופולוגיה, תחום ידע זה מייצר באופן פעיל חשיבה מעמיקה על המצב האנושי בכל הקשר חברתי-היסטורי. בעולם גלובלי ובמסגרת מהפיכת המידע טיעונים אנתרופולוגיים על אינטימיות בברזיל, לצורך העניין, מתקשרים באופן מובהק לשאלות העולות בקונטכסט הישראלי על אתיקה ומוסר. היכולת לחבר בין עולמות שהם לכאורה שונים בתכלית השינוי היא לפיכך האינדיקציה לתקפותו של הידע האנרופולוגי ולרלוונטיות שלו לחיי היומיום.פעילויות והצעות

אשמח להתראיין

הרצאות למבוגרים

הרצאות לבתי ספר

הרצאות בחינוך הלא פורמלי

תחומי עניין

לא בבית, אנתרופולוגיה מחוץ לישראל

מגדר, מיניות ומשפחה

על האנתרופולוגיה