אירוע: פסטיבל "מנופים" בירושלים: מיצב סאונד של נדב עשור

מיצב סאונד של האמן נדב עשור, שייערך במסגרת פסטיבל "מנופים" לאמנות עכשווית בירושלים בסוף חודש אוקטובר, ועוסק בפליטות, קדושת מרחב, טראומה וזכרון. האנתרופולוגית יעל עשור הייתה מעורבת בהכנת המיצב.

Stone Tape – נדב עשור

מיצב סאונד ומכשירי האזנה אלקטרומגנטיים, 2018

בבית אשר נבנה בשנות העשרים של המאה העשרים על ידי דימיטרי חנא, פלסטיני ופקיד ממשל בכיר במנדט הבריטי והיום הוא בית החברה הפסיכואנליטית בישראל ברח' בדיזראלי 13, מוצב מיצב סאונד של נדב עשור אשר לאוזן בלתי מזוינת איננו ניתן להאזנה.  כבלי רמקולים אשר נפרשו ברחבי הבית מהלכים בין החדרים, רצים לאורך קירותיו, עוברים מצד לצד, מצטלבים ונפגשים. האזנה לצליל המועבר בהם אפשרית רק באמצעות מכשור האזנה הרגיש לאותות אלקטרומגנטיים – אותו סוג של מכשיר המשמש להאזנות לטלפונים מחד, ולהקלטות של ״רוחות רפאים״ מאידך. המבקרים העוקבים אחר הכבלים באמצעות המכשיר, מגלים הן את המרחב הפיזי של הבית והן את הסיפורים החבויים ברשת הסאונד, חלקם ברורים ומובחנים זה מזה, לעיתים הם מכילים הפרעות, רעשים מהסביבה ולעיתים אף מתערבבים וזולגים זה לתוך לזה. הקולות עוסקים בנושאים של קדושת החלל הביתי והטיפולי, זכרון וטראומה, ריק ושקט, פליטות ואשמה. ההקלטות רובן נעשו בבית ובשכונה תוך שיחות עם פסיכואנליטיקאים, שכנים, ומבקרים בעלי עניין אישי, היסטורי ופוליטי במקום. ברקע הראיונות השונים עומד מכתב שכתבה נכדתו של דימיטרי חנא לדיירי הבית הנוכחי.

תמונות ופרטים נוספים על המיצב

מידע על שעות הפתיחה של תערוכת ״נכסים״ בטלביה, התערוכה המרכזית של פסטיבל מנופים 2018, שעבודה זו היא חלק ממנה, ניתן למצוא כאן: http://manofim.org/en/10684-2

מידע נוסף על פסטיבל מנופים 2018 ניתן למצוא כאן:  http://manofim.org/en