בקשה להשתתפות במחקר על אתיקה – ד"ר דן גבע

ידע מוסרי בגוף ראשון – סוגיות אתיות במחקר האנושי

שמי ד"ר דן גבע, אני עושה חוקר ומלמד קולנוע. יתכן שחלק מכם זוכר אותי מ "הפינה הקלאסית" בפסטיבל הסרטים האנתרופולוגי, בה אני נוטל חלק פעיל מזה כמה שנים.

בפנייה זו אני מבקש להזמין את חברי הקהילה: חוקרים, מורים, תלמידים ובכלל-  להשתתף במחקר עולמי, המתקיים בימים אלה בנושא אתיקה. המחקר מבוסס על איסוף עדויות מצולמות, אודות דילמה מוסרית שחוו. המחקר הוא בין לאומי ומתייחס לחוויות של אנשי מקצוע, תלמידים ואזרחים, הקשורות לעבודתם המקצועית ו/או לחייהם האישיים.

הגוף החוקר נקרא   "המעבדה לאתיקה" – The Ethics Lab אותה הקמתי  ב-2016 בשיתוף עם הארגון העולמי של בתי הספר לקולנוע CILECT- .

במסגרת פעילותה, אוספת המעבדה לאתיקה עדויות מצולמות מאנשים ברחבי העולם. עד כה פעלה המעבדה בדרום אפריקה, ברזיל, ארה"ב, אנגליה, אוסטרליה, טורקיה וישראל . ארכיון המחקר רב-השנים, מגובש כבר בשלב זה למתודולוגיה חדשה של לימוד אתיקה, שתיושם ב-180 אקדמיות החברות ב CILECT.  תוצאות המחקר עתידות להתפרסם במהלך השנים הקרובות. בשולי הדברים אעיר כי ייחודו של המחקר הוא בייצור מאגר ראשון מסוגו בעולם, של "ידע-מוסרי-בגוף-ראשון".

אני מצרף כאן את הקישור לאתר המחקר הנמצא עדיין בשלבי בניה. לצערי, האתר אינו מאפשר בשלב זה, גישה אל הראיונות , אולם ניתן להתרשם בו מהצהרת הכוונות של המחקר, השיטות, המטרות, והיקף הפעולה. http://theethicslab.com

בזמן הקרוב אני מתכוון להציע מספר מקומות חלופיים בתל-אביב, ירושלים, חיפה ובאר-שבע בהם המעבדה תתמקם ותוכל להזמין אליה את כל מי שמעוניין/נת למסור עדות מצולמת.

אני משוכנע שבמהלך הלימודים, ועריכת המחקרים (בכל סדר גודל שהוא), חוויתם התלבטויות אתיות שכדאי לאסוף.  מהן ניתן יהיה ללמוד ואולי אף להבין את הפנים האתיים של פעולותינו. אנא צרו אתי קשר – אני פנוי לכל שאלה שלכם ומקווה שנוכל לתאם מועדי צילום – על פי נוחותכם.

בברכה,

דן

נייד: 054-9548048